50 lat, gdańszczanka, ekonomistka, absolwentka magisterskich studiów europeistyki. Zawodowo od 25 lat zarządza finansami i zasobami w firmach i organizacjach.
Ekspertka prawa pracy, rachunkowości i przedsiębiorczości, przez 15 lat prowadziła własną działalność gospodarczą w zakresie szkoleń z doradztwa personalnego i usług kadrowo-płacowych. Promotorka modelu turkusowego zarządzania w biznesie i organizacjach, czyli pracy zespołowej, w strukturze demokratycznej i partycypacyjnej.

Od 10 lat jest członkinią Zarządu Stowarzyszenia WAGA, współprowadząc Dom Sąsiedzki na Biskupiej Górce. To jedno z najprężniejszych centrów społecznych w Gdańsku. W lokalu przy ul. Biskupiej 4 odbywają się codzienne warsztaty dla mieszkanek i mieszkańców, spotkania, wystawy oraz zajęcia środowiskowe dla dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie WAGA ma na swoim koncie kilkadziesiąt projektów społecznych i kulturalnych, m.in. świętowanie urodzin – Brunona Zwarry oraz „Rozmawialnie” gdzie gościły m.in. Danuta Wałęsa, Olga krzyżanowska, Henryka Krzywonos, Barbara Piórkowska, Izabela Morska i wiele innych kobiet. W dorobku WAGI są też publikacje książek oraz pocztówek o Biskupiej Górce, trzy filmy we współprodukcji z Video Studio Gdańsk, spektakle teatralne oraz kampanie społeczne „Bilet do Równości”, „Etat tata”, „Mama ma pomysł” a obecnie 6 letni projekt aktywizacji społeczno-zawodowej dla mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Elżbieta Jachlewska specjalizuje się w pozyskiwaniu i rozliczaniu środków na działania społeczne, w tym z dofinansowaniem Unii Europejskiej, grantów z miasta i ministerstw oraz Urzędu Pracy.

Doświadczenie pracy społecznej zdobywa od 10 lat, nie tylko w oddolnej działalności na Biskupiej Górce, ale też poprzez aktywną pracę w sieci partnerstwa TAK Trójmiejska Akcja Kobieca, a od dwóch lat w Gdańskiej Radzie ds. Równego Traktowania. Jest jedną z ekspertek Gdańskiego Modelu Równego Traktowania, koordynując obszar przedsiębiorczości i wyrównywania szans ze względu na płeć.

Elżbieta Jachlewska ma też w swoim dorobku 10-letnie doświadczenie polityczne. W 2007 r. zapisała się do Partii Kobiet, obecnie jest jedną z 3 współprzewodniczących ( Liderek) Inicjatywy Feministycznej. W Gdańsku współkoordynowała m.in. kampanię „Ratujmy Kobiety”. W 2010 roku kandydowała do Rady Miasta Gdańska z Komitetu Bezpartyjne Forum Społeczne, zdobywając ponad 5% głosów wyborców i wyborczyń, co jednak nie dało jej mandatu. W 2014 r. współtworzyła Gdańsk Obywatelski, wspierając na zapleczu sztabowym kandydatki i kandydatów w wyborach do Rady Miasta Gdańska. W 2014 startowała w wyborach do Europarlamentu jako przedstawicielka Partii Kobiet z list Zielonych i liderka listy Okręgu nr 1 (pomorskie). W 2015 roku kandydowała do Sejmu z ramienia Partii Kobiet z list Nowoczesnej w okręgu 26 (Gdynia – Słupsk).

Doceniając 4-letnią oddolną działalność aktywistek i aktywistów miejskich oraz ich równościowe postulaty i 15 Tez Kongresu Ruchów Miejskich w 2018 roku przyjęła zaproszenie Ruchu Społecznego Lepszy Gdańsk do startu  na urząd prezydenta Miasta Gdańska i do Rady Miasta Gdańska.
Od dwóch lat jej pasją jest sport kobiet, w zeszłym roku przyjęła propozycję objęcia funkcji Prezeski w Stowarzyszeniu Biało-Zielone i dzięki swojemu zaangażowaniu wprowadziła młode zawodniczki do rozgrywek II ligi piłkarskiej kobiet. Jest pomysłodawczynią i koordynatorką I Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej DZIEWCZYNY GRAJĄ FAIR (30 czerwca 2018 r. w Gdańsku).
Prywatnie – mężatka od ponad 20 lat, mama syna studenta i córki licealistki, właścicielka 2 psów i 2 kotów.